Deel twee van het dubbelalbum, geproduceerd door Rick Rubin
“We kwamen er al vroeg in het opnameproces achter dat dit niet op één album zou passen”, vertelt Imagine Dragons-leadzanger Dan Reynolds aan Apple Music. “Er waren twee verschillende richtingen, twee verhalen en twee tijdlijnen. We hadden nummers die ik direct schreef nadat mijn beste vriend zichzelf van het leven beroofde en direct nadat mijn zus overleed. Het zijn rouwnummers. En we hadden nummers die vanwege covid drie jaar later zijn geschreven, toen ik in een compleet andere situatie zat. Ik had een ander verhaal te vertellen.” De band besloot om twee variaties te maken op hetzelfde thema: Mercury - Act 1 gaat over de dood en het rouwproces en Act 2 over de complexe opgave om verder te gaan met het leven.
Deze eclectische en uiteindelijk opgewekte rocknummers kregen vorm dankzij een nieuwe samenwerkingspartner: de legendarische producer Rick Rubin (Beastie Boys, Johnny Cash, System of a Down, Tom Petty, AC/DC, Red Hot Chili Peppers). “Hun productie, spel en teksten zijn heel goed, er is een overvloed aan talent”, zegt Rubin over de band. De stijl van Rubin gaf Reynolds de ruimte om het verlies van zijn geloof te verwerken en een nieuwe betekenis aan het album te geven. “Als ik kunst maak, dan probeer ik iets te maken wat eerlijk is”, zegt Reynolds. “Tijdens de samenwerking met Rick heb ik mijn spiritualiteit en geloof kunnen verfijnen. Dat was heel inspirerend. Toen ik mijn vertrouwen in het geloof verloor, had ik niks meer. Ik vertrouwde niemand meer. Elk verhaal dat ik hoorde, was een spookverhaal voor me. Ik heb mijn geloof in diepere, onverklaarbare dingen geprobeerd te verfijnen. Ik heb vertrouwen als ik oprechtheid voel. Rick is oprecht.”
Act 1 gaat vooral over loslaten, zoals te horen is in de beklemmende vocale lagen op 'Wrecked', een nummer geschreven over de schoonzus van Reynolds, die in 2019 overleed aan de gevolgen van kanker. “Mijn grootste angst in het leven is een gebrek aan controle”, geeft Reynolds toe. Hij onthult dat hij zichzelf confronteerde met die angst middels een spiritueel hervormende trip op de plant ayahuasca, die ongetwijfeld het album heeft beïnvloed. “Ik moest de controle helemaal uit handen geven. En ik ging dood. Spiritueel voelde het alsof ik doodging. Ik zag zoveel dingen in mijn leven vanuit een metaperspectief. Vervolgens hoorde ik de bel en een sjamaan hielp me om me weer tot leven te wekken. Het voelde als een wedergeboorte. Het was precies wat mij over het geloof beloofd was.” Hij legt uit dat Act 2 draait om de ervaring na die wedergeboorte. Het is het moment waar het licht aan het einde van de tunnel in zicht komt. “Wat doe je na het verwerken van iemands dood? Hoe ziet morgen eruit? Het verdriet is er altijd, maar het leven gaat door. Het gaat om je bewustzijn. Het enige wat je hebt nadat je een naaste verliest, is het besef dat elke seconde telt.”